Jesteś teraz: hotel-daniel.pl > Mazury > Sztum

Sztum

Niewielkie miasto Sztum, to miejsce, którego z pewnością nie można nazywać kurortem warto jednak poznać jego historię i jego zabytki.

Pierwsze wzmianki o Sztumie pojawiły się wiele wieków temu. Nie ma dokładnej informacji kiedy to było. Wiadomym jest natomiast – Sztum istniał z pewnością przed 1236 rokiem. Wtedy bowiem został zdobyty przez Krzyżaków.

Losy miasta na przestrzeni lat nie były łatwe, należy jednak dodać, ze nie należały również do najtrudniejszych. Miasto przechodziło w ręce niemieckie – wchodziło w skład Prus, wiele lat później w skład Niemiec. W 1920 roku ludzie opowiedzieli się za pozostaniem miasta w granicach niemieckich, minom wszystko przyłączono je do Polski.

W niewielkim Sztumie turyści znajdą wiele atrakcji. Pierwszą jest jezioro – niewielki akwen wodny, przy którym z powodzeniem można spędzić wakacje. W Sztumie można znaleźć wiele ciekawych zabytków i charakterystycznych budowli.

Najbardziej znaną budowlą Sztumu jest czynne więzienie. Oczywiście nikomu nie można polecać zwiedzania go od środka, jednak zewnętrzny wygląd również robi wrażenie. Podobna sytuacja jest w przypadku szpitala. Nie zawsze mówi się o tym, ze z lotu ptaka, budynki tworzą znak swastyki.

Sztum to małe miasteczko na prawach powiatu. Stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania innych miejsc – niedaleko leży Malbork, Elbląg i inne ciekawe miejscowości. Warto wiec zawitać do Sztumu i spędzić tam czas. Nie można tego żałować.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , żeby zostawić komentarz.