Jesteś teraz: hotel-daniel.pl > Pozostałe > Piotrków Trybunalski

Piotrków Trybunalski

Piotrków Trybunalski to niewielkie miasto położone w centralnej Polsce. Pierwsze wzmianki o nim datowane są na ósmy wiek naszej ery. Pierwszy dokument pisemny, w którym wspomina się o tym miejscu powstał w roku 1217. Niewiele lat później Piotrków otrzymał prawa miejskie.

 

Losy miasta były dość skomplikowane. Na przestrzeni wieków padało ono ofiarą częstych najazdów. W latach drugiej wojny światowej zostało zajęte przez Wermacht. Na przestrzeni lat zmieniała się sytuacja Żydów zamieszkałych w tych okolicach. Należy powiedzieć – wiele wieków temu w Piotrkowie Trybunalskim Żydzi mieli zakaz osiedlania się. Później stopniowo te obostrzenia zmniejszano. Początkowo Żydzi przybywali na targowiska i inne punkty handlowe. Z czasem zaczęli się w mieście osiedlać. Przed wojną mieszkało tam ponad 11 tysięcy Żydów. W październiku 1939 roku Niemcy utworzyli w mieście getto. Większość Żydów zginęło. Obecnie widać w mieście wiele śladów Judaizmu.

 

Miasto jest punktem, w którym krzyżują się ważne drogi – droga z północy Polski na południe Europy, oraz droga krajowa numer 12 – łącząca zachód kraju ze wschodem. Piotrków Trybunalski jest miejscem, w którym warto się zatrzymać. Turysta znajdzie w tym mieście wiele ciekawych zabytków i rzeczy wartych obejrzenia. Jak wspomniałem – sporo jest w mieście śladów Judaizmu, istnieje duża ilość zabytkowych budynków. Ważniejsze to Zamek Królewski oraz Piotrkowska Manufaktura.

 

Miasto początkowo wydaje się szare i nijakie. Nic bardziej błędnego. Każdy, kto przyjedzie do niego na dłużej szybko odkryje, że Piotrków Trybunalski jest miejscem, które można polubić.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , żeby zostawić komentarz.