Jesteś teraz: hotel-daniel.pl > Pozostałe > Piła

Piła

Miasto Piła, położone na północnym skraju województwa wielkopolskiego, jest miejscem, które nie kojarzy się z historią. Uznawane jest za stosunkowo młode miasto, którego rozwój trochę zatrzymał się z chwila likwidacji województwa. Nic bardziej mylnego. Piła jest miastem, które ma już wiele setek lat.

Pierwsze wzmianki o Pile pochodzą z 14 wieku naszej ery. Wtedy właśnie, na skraju karczowanej puszczy założono osadę, która z biegiem czasu się rozrastała. Już dwieście lat później, Piła uzyskała prawa miejskie.

Losy miasta były bardzo skomplikowane. M.in. ulegało ono wielokrotnym, wielkim zniszczeniom. Po wojnie było zniszczone w stopniu znacznym, nie zachowało się więc w nim wiele zabytków. Niektóre w czasach PRL po prostu wyburzono, stąd dzisiejszy sposób myślenia – Piła miastem nowym.

W Pile można jednak miło spędzić czas, W mieście nie brakuje miejsc, w których turysta z powodzeniem może odpocząć i się rozerwać. Rozwinięta jest baza noclegowa, nie brakuje miejsc związanych z kulturą. Jeśli chodzi o zabytki – nie ma ich wiele , jednak są takie, które trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest dom Stanisława Staszica, obecnie jego muzeum, innym – zespół budynków przy ul. Staszica.

Piłę można polubić, nie należy jej jednak traktować jako miasta stricte turystycznego. Warto jednak zatrzymać się w niej choć na chwilę. Położenie – przy bezpośredniej drodze nad morze i niedaleko dawnej trasy do Berlina, to zaleta, która może to ułatwić. Przejeżdżając w okolicach warto skręcić do tego miasta.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , żeby zostawić komentarz.