Jesteś teraz: hotel-daniel.pl > Małopolska > Lubartów

Lubartów

Lubartów. Ta położona bardzo blisko Lublina miejscowość, to jedno z ciekawszych miast z punktu widzenia Judaizmu. Początki miasta datuje się na 1543 rok. Wtedy właśnie Zygmunt Stary zezwolił na założenie osady zwanej wtedy Lewartowem. Wiele lat później, za rządów Mikołaja miasto stało się sławne, osiedliło się w nim wiele specjalistów różnych branż.

Miasto już od szesnastego wieku stało się miejscem, w którym rozwijała się gmina żydowska. Żydów w Lubartowie przybywało. W ubiegłym wieku ich ilość była naprawdę wysoka. Wpływy Judaizmu widać w każdym miejscu. Nawet układ miasta, charakterystyczne miejsca, budowle i inne elementy świadczą o wielkich wpływach Judaizmu.

W Lubartowie można znaleźć wiele interesujących miejsc i zabytków. Z ważniejszych można wymienić wspaniały, pięknu pałac Sanguszków. Odbudowany z wielkim pietyzmem, zadbany i zagospodarowany cieszy oko. Warto dodać – dzisiaj w tym pałacu znajduje się siedziba starostwa.

Wspaniałym zabytkiem, który trzeba zobaczyć jest klasztor oo. Kapucynów. Charakterystyczna budowla, nawiązująca do klasztoru w Rzymie jest warta zobaczenia. We wnętrzu można zauważyć wiele osiemnastowiecznych dzieł – ważniejszym jest obraz pt. „Męczeństwo św. Wawrzyńca”

Osobom odwiedzającym Lubartów można polecić znajdujący się nieopodal Pałac w Kozłówce, jedną z najlepiej zachowanych budowli tego rodzaju. Pałac w Kozłówce jest miejscem, do którego trzeba po prostu wejść. Wystrój, zabytki i różnego rodzaju eksponaty znajdujące się środku są doskonałe i na długo zapadają w pamięć.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , żeby zostawić komentarz.