Jesteś teraz: hotel-daniel.pl > Góry > Łęczyca

Łęczyca

Łęczyca, niewielkie miasto położone niedaleko Łodzi to miejsce leżące niemalże na geometrycznym środku Polski. Znajduje się on nieopodal, w miejscowości Piątek. Łęczyca znana jest od lat i kojarzona z zamkiem znajdującym się na jej terenie. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie. Zamek w Łęczycy jest najbardziej znaną budowlą miasta. Należałoby się posunąć do stwierdzenia, że zamek w Łęczycy jest obiektem znanym w całej Polsce.

Zamek znany jest w całej Polsce, ponieważ zasługuje na uznanie. Zbudowany na sztucznym wzniesieniu, otoczony fosą zachwyca i intryguje. Warto dodać – zbudowano go wyłącznie z cegły, co oddaje ogrom prac, jaki musiał zostać wykonany. Zamek otoczony jest wysokimi na 120 metrów murami i rzecz jasna budynkami około zamkowymi. Do zamku prowadziła jedna droga, ze zwodzonym mostem i kratą. Dziś miejsce trochę przebudowano.

Warto wiedzieć, że Zamek w Łęczycy był siedzibą króla Kazimierza Wielkiego a później starosty łęczyńskiego. Należy przypomnieć o legendzie, która łączy się z zamkiem w Łęczycy.

Legenda mówi, ze w zamku zamieszkiwał diabeł Boruta, zwany również Rokitą. Legenda mówi ze Boruta był strażnikiem okolicznych lasów. Do dziś więc istnieje tradycja składania podarków Borucie przez myśliwych. Z biegiem czasu Boruta stał się symbolem zamku i oczywiście Łęczycy.

Poza zamkiem w mieście można obejrzeć wiele różnych zabytków. Na uwagę zasługuje ratusz, kościoły czy zespół klasztorny, jednym słowem Łęczyca jest miejscem, w którym widać ducha historii.
Warto odwiedzić to miejsce, tym bardziej, ze nie jest to trudne. Dogodne położenie sprawia, ze najprościej dotrzeć do miasta bezpośrednio z autostrady biegnącej do Łodzi.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , żeby zostawić komentarz.