Jesteś teraz: hotel-daniel.pl > Mazury > Konin

Konin

Położone w centralno – zachodniej Polce miasto Konin znane jest przede wszystkim z kopalni węgla i innych ośrodków przemysłowych. Miasto jednak zasługuje na to, aby opowiedzieć o nim o wiele więcej.

Pierwsze wzmianki o Koninie datowane są na rok 1293. Wtedy właśnie Konin był osadą położoną przy rozlewiskach Warty. Z biegiem lat osada rozwijała się, należy jednak powiedzieć, że w niewielkim stopniu. Dzieje Konina to pasmo dobrych wydarzeń i wiele nieszczęść. Miasto w wyniku wojen czy zaborów trafiało w ręce różnych krajów – było chociażby częścią Prus. Warto powiedzieć również o tym, co się zdarzyło w mieście w czasach drugiej wojny. Należy zacząć od tego, ze miasto w tamtych czasach zamieszkiwało wielu Żydów. W czasach wojny hitlerowscy zbrodniarze dokonywani na nich masowych eksterminacji. Jak mówią statystyki, po wojnie, z kilku tysięcy zamieszkujących Konin Żydów pozostała jedna osoba. Oczywiście czesc wyjechała, ale ilość zmarłych i zamordowanych i tak była znaczna.

Dzisiejszy Konin to miejsce, w którym ślady historii przeplatają się z nowoczesnością
W mieście wciąż można znaleźć wiele śladów Judaizmu, jednak należy dodać, że najważniejszy budynek – synagoga – został zmieciony z powierzchni ziemi w czasie wojny.

Miasto jest miejscem, w którym znajduje się wiele innych obiektów zabytkowych. Oprócz kościołów i innych miejsc istnieje wiele ciekawostek historycznych, chociażby Słup Koniński, który jest najstarszym znakiem drogowym w Europie.

W Koninie można zauważyć spokój i ślady dawnej świetności, jednak i dziś miasto jest bardzo nowoczesne i prężnie działające. Warto je odwiedzić i zagłębić się w ślady konińskiej historii.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , żeby zostawić komentarz.