Jesteś teraz: hotel-daniel.pl > Wielkopolska > Gostyń

Gostyń

Niewielkie, położone w województwie wielkopolskim miasteczko Gostyń, to miejsce znane przede wszystkim z istniejącego klasztoru na Świętej Górze. Paradoksalnie Święta Góra nie należy do granic administracyjnych Gostynia, ale jest tak położona, że każdy jest przekonany o tym, że jest częścią tego miasta.

Święta Góra a konkretnie Klasztor Filipinów na Świętej Górze to właściwie jedyny liczący się zabytek w rejonie miasta, wiec warto powiedziec o nim kilka słów.

Bazylika została zbudowana na wzór weneckiego odpowiednika, czyli Santa Maria della Salute. Pierwsze wzmianki o Świętej Górze pochodzą z trzynastego wieku naszej ery. Legenda mówi, że w piętnastym wieku zbudowano w tym miejscu drewnianą kaplicę, upamiętniającą cudowne uzdrawienia dokonujące się w tym rejonie. W dzisiejszych czasach Święta Góra kojarzona jest przede wszystkim z cudownym obrazem matki Boskiej.

Bazylika jest zbudowana na wzgórzu morenowym. Nad obiektem króluje kopuła, przez wiele laty uznawana jako największa w Polsce. Dziś, prawdopodobnie największą jest kopuła Bazyliki w Licheniu.

Bazylikę i tereny przyklasztorne można zwiedzać, istnieje również możliwość wykupienia miejsca noclegowego.

Gostyń i leżąca przy nim Święta Góra to miejsce godne polecenia tym, dla których religia jest szczególnie w życiu istotna. Warto odwiedzić to miejsce, zapoznać się z wspaniałym obiektem i – być może – pomodlić przed cudownym obrazem.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , żeby zostawić komentarz.