Jesteś teraz: hotel-daniel.pl > Problemy na wycieczkach > Gdy zgubimy się w górach…

Gdy zgubimy się w górach…

Na pewno niejeden z miłośników gór marzy o tym, by udało mu się zarezerwować miejsce na nocleg niedaleko podnóża zapierającego dech w piersiach szczytu, po czym wcześniej rano wstać i po całodziennej wspinaczce zdobyć jego wierzchołek, napawając się przepięknym widokiem rozpościerającym się z każdej strony. Jest to marzenie, jednakże realia bywają niestety zupełnie inne, często dalekie od wyidealizowanych założeń i planów.

Na górskie kłopoty wpływają różne czynniki. Są to pogoda, która jest niesamowicie zmienna i nigdy niewiadomo tak naprawdę jak wszystko się ułoży, do tego dochodzi podobieństwo szlaków, które powoduje, że mogą się one mylić nawet tym najbardziej doświadczonym, no i fakt, że człowiek jest istotą omylną i czasem może zrobić coś głupiego. Co w takim razie należy zrobić, kiedy ta z założenia sielankowa i bajkowa wyprawa, nagle stanie się horrorem szukania dobrej drogi po omacku?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Panika to ostatnia rzecz, która potrzebna jest komuś, kto się zgubił. W tym momencie liczy się to, jak się przygotowaliśmy do wyprawy i co ze sobą zabraliśmy. W razie kłopotów przydatny będzie dodatkowy sweter, tabliczka czekolady, no i przede wszystkim woda. Warto mieć ze sobą takie drobiazgi jak latarkę, zapałki, no i nie należy zapomnieć o telefonie, który w tej chwili jest urządzeniem, które będzie nam potrzebne najbardziej.

Najlepiej jest, gdy jesteśmy w stanie wrócić po śladach do początku swojej wędrówki, bowiem wtedy możemy łatwo odnaleźć prawidłowy szlak. Gorzej jeśli nie wiemy gdzie jesteśmy. Wtedy istnieje kilka opcji. Za pomocą latarki jesteśmy w stanie dawać znaki sos. Opcją jest też krzyk, jednak rzadko się zdarza, by ktoś na nas zwrócił uwagę. Dlatego warto zatroszczyć się o prowizoryczny nocleg. Chociaż schronisko będzie ciężko znaleźć, to jednak istnieje prawdopodobieństwo, że znajdziemy jakąś bacówkę, gdzie na pewno pomogą nam wrócić do punktu wyjścia.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , żeby zostawić komentarz.